Vyhledat
  • Ondrej Molina

Babka, recept na židovskou pochoutku s borůvkou náplní.

Aktualizováno: zář 2

Recept na REEL video, které najdete na mém instagramu/TikTokuBabka je sladký pletené pečivo nebo koláč pocházející z židovských komunit v Polsku a na Ukrajině. Je populární v Izraeli (často označovaný jednoduše jako kvasnicový koláč. Připravuje se z kynutého těsta, které se rozválí a natře se náplní, jako je čokoláda, skořice, ovoce nebo sýr, poté se sroluje a před pečením splétá.


500g mouka

200g studené mléko

½ droždí čerstvého

75g másla

8g soli

20g cukru

1 vejce


  • Všechny suroviny kromě másla smícháme v robotu

  • Přidáme nastrouhané máslo (nebo změklé v pokojové teplotě)

  • Dáme do mísy, přirkryjeme utěrkou a necháme nakynout na teplém místě.


Počínaje rokem 2010 se popularita babky zvýšila po celých Spojených státech, zejména v New Yorku, kde oblíbená izraelská pekárna z Tel Avivu, kterou vlastní Gadi Peleg, Breads Bakery, otevřela pobočku a začala svoji babku prodávat plněné tradičními náplněmi, jako je skořice, ale i netradičními náplněmi, jako je Nutella, jablko, cheesecake a také slanou verzí se za'atarem a sýrem feta. Stali se známými pro svou čokoládovou babku.


Moje verze je čistě letní záležitost! Borůvková sezóna je tu a je třeba toho využít.

Borůvky zvážíme a přidáme poloviční váhu cukru a uvaříme se lžičkou . Přidáme trošku pektinu který nám pyré pěkně zahustí.

Nakynuté těsto rozválíme do čtverce, potřeme borůvkovým pyréčkem hezky až po okraj, nasypeme nasekanou bílou čokoládou a pokud to chcete udělat trošku divnější, přidejte pár lístků tymiánu, ty se skvěle rýmují s borůvkami.

Těsto zamotejte stejně jako na videu. Vemte do ruky nůž na kterém vám tolik nezáleží a váleček překrojte v půl, podélně. Zamotejte, tak aby to bylo vždycky jak říkám já ''xichtem nahoru'' to znamená tím řezem. No, mohl jsem prostě jen napsat řezem nahoru, žejo.


Vložte do eko krabičky a potřete rozšlehaným vejcem s troškou mléka. Já peču vždy prvních 10 minut na 200°C, pak snížujeme na 180/170°C, ale každá trouba je trošku jiná, tak musíte vyzkoušet. Po vyjmutí potřít rozpuštěným medem a po vychladnutí ještě zastrouhávím bílou čokoládou!


15 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše