top of page

pár týdnů KOKSu - Jak se vaří na Faerských ostrovech? vol. I

Aktualizováno: 30. 10. 2022

Dal jsem schválně zavádějící název. Kdybych chtěl psát o tom, jak se vařilo na koksu, musel bych se vrátit pár let zpět, když jsem vařil v Londýně, tam to totiž byl denní chléb. Naštěstí ne můj, já přežíval na... vlastně ani nevím na čem, ale o tom třeba jindy.Faerské ostrovy. Jeden z posledních rájů na zemi, jako vážně. Nejen z hlediska přírody, ale i co mentality místních týče. Pro ty co nevědí, je to souostroví ležící mezi Norskem, Skotskem a Islandem, platí se tam faerskou korunou i dánskou. A jak že se stane, že Ondra z Čech vaří v jedné z nejlepších restaurací na světě která leží uprostřed ničeho, v zemi, kde je 2x tak víc ovcí, než lidí?

Řekl jsem si, že na to, abych letěl někam na stáž jsem už trochu starej, dává to smysl ve dvaceti, ale když už mám za sebou zkušenosti z michelinských restaurací, otevření a zavření vlastního podniku, tak už mi to příjde mimo.

Ale pak je tady moje láska k cestování a obsese ochutnávání něčeho, co jsem ještě nechutnal a hlavně touha zjistit, jak je možné získat ** Michelin na místě, kde prostě většinu roku nic neroste.

O KOKS jsem se dozvěděl, když jsem žil v Dánsku. Severská food scéna je dost propojená a Kodaň je malý místo, takže např. NOMA, což je restaurace, která byla několikrát zvolena nejlepší restaurací na světě u nás v restauraci Fiskebar pořádala after party jejich food festivalu (teda spíš setkání nejlepších expertů v oboru). Takže slovo KOKS bylo milionkrát skloňováno, taky mě dostalo když jsem se si koupil kuchařku o severské kuchyni, kde byly ty nejlepší severské restaurace, včetně té, kde jsem tenkrát pracoval.

Získal jsem kontakt a do restaurace napsal email s přiloženým CV, s tím, že bych se rád zúčastnil jejich stáže u nich v kuchyni, jaké mají podmínky.

Personalistiku bohužel řešil šéfkuchař a ze své vlastní zkušenosti vím, že to poslední na co má šéfkuchař čas, je odpovídat na maily, takže odpověď mi přišla cca za měsíc a půl.

Ve zkratce: Stáž je neplacená, ale zařídí mi ubytování, stravu, maká se 5 dní v týdnu.Ok, na pár týdnů je fajn, na nic horšího bych nepřistoupil, nechápu, jak někdo může jet na stáž např. do Kodaně, do Nomy, kde mu nezaplatí, nedají vůbec nic. Nejlevnější ubytování je v hostelu, kde jste na pokoji s dalšími osmi lidmi, kteří si přicházejí a odcházejí kdy chtějí v různých stavech, takže za cenu, za kterou byste měli pěkný samostatný pokoj v hotelu v Čechách se stejně moc nevyspíte, ale to bych odbočil. Z Koksu chtěli jako potvrzení číslo letenky, takže jsem zabookoval a začal plánovat :)
194 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page