top of page

Základy grilování!

Je tady léto a s ním i seozóna grilování, tak si pojďme zopáknout základy ať máme perfektní výsledek! Jdeme na to.


*Příprava grilu: Ujistěte se, že je váš gril čistý a v dobrém funkčním stavu. Odstraňte veškeré zbytky z předchozích grilování. Pokud používáte gril na dřevěné uhlí, zapalte dřevěné uhlí a nechte ho hořet, dokud nemáte rozžhavené uhlíky. U plynových grilů předehřejte gril na požadovanou teplotu.


*Příprava masa: Vyberte si kvalitní kusy masa vhodné ke grilování, jako jsou steaky, hamburgery, kuře nebo ryby. Před grilováním maso ochuťtce solí, jak dlouho dopředu záleží na tloušťce a velikosti masa a taky jak moc je maso stařené. Před grilováním nechte maso asi 20–30 minut odležet v pokojové teplotě, záleží na velikosti a tloušťce masa, aby bylo zajištěno rovnoměrné propečení.
*Teplota: Klíčem k úspěšnému grilování je udržení správné teploty. Různá masa vyžadují různé úrovně tepla. Například tlusté kusy hovězího masa, jako jsou steaky, se obvykle grilují při vysoké teplotě, zatímco drůbež se peče/griluje při střední teplotě, aby se zabránilo spálení kůže. Je nezbytné dodržovat specifické teplotní pokyny pro každý druh masa, které grilujete.


*Příme a nepřímé grilování: Přímé grilování zahrnuje umístění masa přímo nad zdroj tepla. Hodí se na menší kusy masa nebo na maso, které potřebují rychlou tepelnou úpravu. Nepřímé grilování zahrnuje umístění masa mimo zdroj tepla pomocí dvouzónového nastavení. Je ideální pro větší kusy, které vyžadují delší dobu vaření. Tato metoda umožňuje propečení masa jemným nepřímým teplem- Pokud grilujete steaky o větší gramáži ideální je je zatáhnout na přímem žáru a poté odložit na chladnější část grilu a dopéct na požadovanou teplotu/stupeň propečení.


*Timing: Doba pečení závisí na tloušťce a druhu masa. Pomocí minutky nebo teploměru na maso sledujte vnitřní teplotu pro přesné propečení. Teploměr dejte vždy do středu nejtluštší části masa. U většiny mas se doporučuje v polovině procesu pečení je jednou obrátit. Vyhněte se nadměrnému překlápění, protože to může narušit proces pečení a zabránit správnému opékání.


*Podlévání a omáčky: Pokud rádi podléváte nebo přidáváte omáčky ke grilovanému masu, udělejte to během posledních minut pečení, abyste zabránili připálení. Sladké nebo kyselé omáčky mohou rychle karamelizovat a způsobit připálení masa, pokud jsou aplikovány příliš brzy.


*Odležení masa: Jakmile maso dosáhne požadované propečenosti, sejměte ho z grilu a nechte několik minut odpočinout. Odpočinek umožňuje rozložení šťávy a zajišťuje jemnější a chutnější výsledek. Maso volně zakryjte a nechte odležet alespoň 1/3 času grilování/pečení.

Pamatujte, že toto jsou jen základy a techniky grilování se mohou lišit v závislosti na druhu masa a osobních preferencích. Experimentování s různými kusy, marinádami a dobou vaření vám pomůže vytvořit si vlastní styl grilování a zlepšít se- A nezapomeňte na to nejdůležitější! Základem je vždy kvalitní surovina, protote dbejte na to, abyste věděli původ surovin. Nešťastné zvíře, které žilo v mizerných podmínkách a bylo dlouze přepravováno na jatka nikdy nebude chutnat dobře jako šťastné zvíře z farmy, proto volte kvalitu nad kvantitou! Taky mkněte na moje video - Roštěnka na grilu na mém instagramu.
PS: Díky za super fotky @kenjisshotbook a happy people zaraguza.cz :)

138 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page