top of page

Mušle!

Máme za sebou Czech mussel week a já si uvědomil jednu věc! Oblíbenost mušlí v čechách,

je asi taková, jako obíbenost chimichurri od mého oblíbeného dua Sapík, Babica..

Představte si toto: Sluncem políbené pobřežní město, jemné šumění vln a talíř plný lesknoucích se slávek, uvařených k dokonalosti. Mušle, poklady oceánu, jsou kulinářským skvostem oslavovaným po celém světě. Tak proč nám to v Čechách tolik nešmakuje?


Mušle jsou neopěvovanými hrdiny světa mořských plodů. Mají chuť, která krásně vyvažuje slanost moře s jemnou sladkostí, a jejich měkká textura je je prostě příjemná v puse. Zde je důvod, proč byste měli pozvat mušle do vaší kuchyně:


1. Chuťová hloubka: Slávky jsou jako mořské houby, které absorbují esenci svého podmořského prostředí. Proto je klíčový, rozpoznat kvalitu. Při vaření se z nich uvolňuje vynikájící vývar, často označovaný jako „mušlí likér“, což je čisté tekuté zlato pro vytváření bohatých a chutných omáček a jestli sledujete mojí tvorbu, tak víte, že jsem strávil pár měsíců v **KOKS na Faerských Ostrovech. Věřte, že tam vývar z mušlí je základem hned několika omáček.


2. Udržitelná volba: Slávky jsou ekologické mořské plody. Je to prostě takvej filtr moře, což znamená, že pomáhají čistit vodu, kterou obývají. Výběr slávek podporuje zodpovědnou akvakulturu a je to jeden z nejudržitelnějších chovů.


3. Všestrannost: Mušle jsou neuvěřitelně všestranné. Můžete je připravit mnoha způsoby, od klasických receptů, jako je Moules Marinières, po exotické thajské kari, těstoviny a paella.


Odemkněte kouzlo ve vaší kuchyni:


Nyní, když jsme zjistili, proč se mušle vyplatí oslavovat, pojďme se ponořit do kuchyně a zjistit, jak co nejlépe využít tyto oceánské poklady:


*Vyběr a čištění: Začněte s čerstvými mušlemi. Ujistěte se, že jsou pevně zavřené nebo zavřené při poklepání. Opláchněte je pod studenou tekoucí vodou, nebo tak jako jsme to dělali v restauraci v Kodani - Naplňte umyvadlo/hrnec/gastrošku vodou s trochou ledu a mušle tam nechte 30 minut odležet, písek z nich klesne na dno. vydrhněte všechny nečistoty a odstraňte vousy (vláknité kousky vyčnívající z lastur). Ale to jen v tom případě, když se je chystáte hned použít, jinak vytrhnutím vousů výrazne zkrátíte životnost mušlí.


*Klasické přípravy:

Moules Marinières: Ve velkém hrnci orestujte česnek a šalotku na másle a olivovém oleji. Přidejte mušle, vydatný střik bílého vína a hrst čerstvých bylinek. Přikryjeme a dusíme, dokud se mušle neotevřou. Podávejte s křupavým chlebem pro nasáknutí božského vývaru.

Recept najdete na mém instagramovém proiflu nebo tik toku :)


Mušle v rajčatové omáčce: Mušle dusíme v rajčatové omáčce s cibulí, česnekem a špetkou koření. Zakončete čerstvou bazalkou a citronovou šťávou.

*Větší exotika

Thajské kari mušle: Vytvořte voňavý vývar z kokosového mléka, červené kari pasty, citronové trávy a zázvoru. Mušle vařte, dokud se neotevřou, a poté ozdobte čerstvým koriandrem a limetkou.


*Španělská paella: Přidejte mušle do tohoto ikonického pokrmu s šafránovou rýží, chorizem a směsí mořských plodů. Chuť Středomoří ve vaší kuchyni.


*Likér z mušlí: Nevyhazujte tento vzácný vývarz mušlí. Je to chuťová bombakterou můžete kldině hodit do mrazáku a použít příště. Použijte jej jako základ polévek, omáček nebo rizota s mořskými plody.


*Párování: Mušle jsou všestranné, ale výjimečně dobře se párují s bílým vínem, česnekem, šalotkou, bylinkami jako petržel a estragon a křupavým chlebem.


Mušle jsou super, tak se jich nebojte! Mrkněte na moje recepty, kde zjistíte že to je easy AF.

Můžete si skvěle pohrát s chutovími kombinacemi a taky je sranda to párovat s vínem!

Takže dobrou chuť!

70 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Spálený cheesecake!

Nejlepší recept na Basque Cheesecake: Jednoduchý a božsky krémový Tohle je to nejjednodušší a zároveň nejkrémovější, nejlahodnější... no prostě the best f* cheescake! Baskický neboli spálený. Ingredie

Comments


bottom of page