Divoký česnek poznáte podle jeho výrazné vůně, dlouhých špičatých listů a bílých květů, které kvetou na konci sezóny. Nevybírejte divoký česnek, který má velké množství bílých květů, protože to naznačuje starší listy, které budou pravděpodobně mírně dřevité a hořké chuti.
U nás najdete tuto delikatesu na mnoha místech, já mám jednu ověřenou oblast a tou je Polabí.
Štiplavá vůně česneku usnadňuje identifikaci, buďte vždy opatrní při hledání vlastních ingrediencí - vyskytly se případy, kdy si spletli Medvědí česnek s jinou rostlinou, třeba taková Konvalinka vypadá docela podobně.
Hlavní indikátor je česneková vůně!
Před jídlem vždy očistěte veškerou hlínu a omyjte divoký česnek ve studené vodě. Syrové listy mají pořádnej říz, takže je jemně nasekejte a použijte je podobně jako bylinky, abyste zachovali čerstvou chuť. Proto se listy z divokého česneku používají jako je pesto nebo na omáčku salsa verde.
Vaření listů divokého česneku zjemní chuť: jednoduše blanšírujte po dobu 30–60 sekund, jako byste pracovali se špenátem, to znamená, že vodní/ledová lázeň musí být po ruce. Pokud je chuť této pochoutky na vás trošku moc, smíchání se špenátem bude pro vás řešení.
Sůl z medvědího česneku:
Zvážíte medvěda a vynásobíte to osmi, to bude váha soli, pro perfektní poměr.
Vše rozmixujete a rozložíte na plech, pořádně promícháte a necháte vysušit. Skladujte v suchu, to vám je asi jasný :)
Olej z medvědího česneku:
Recept pro thermomix.
Zvažte medvědí česnek a váhu vynáobnte 3x, to bude váha vašeho oleje.
Použíjte nějaký neutrální, třeba slunečnicový nebo dobrý řepkový.
Nastavte teplotu na 67°C, rycholost 4. Ve chvily kdy dosáhne termáč 67°C, tak ještě na 30 sekund mixuju na nejvyšší rychlost, stěrkou stáhněte strany nádoby a ještě na dalších 30 sekund mixujte na max.
Přeceďte přes plátýnko, a nechte překapat přes noc. Olej je na světě!
Pokud máte větší množství, doporučuji rozdělit a zamrazit, protože olej ztrácí po pár týdnech barvu a chuť.
Máslo z medvědího česneku:
300g másla
40g listů medvědího česneku
Maldonka nebo jiná kvalitní sůl
umyjte a osušte listy divokého česneku a nakrájejte nadrobno. Je důležité použít velmi ostrý nůž, abyste získali pěknou jemnou šifonádu - tupý nůž listy rozdrtí a všechna chuť vám vyteče na prkénko. Téhle technice se říká chiffonade a pokud Vám to nic neříká, tak byste měli na nějaký z mých kurzů vaření.
Přidejte nakrájené listy do měkkého másla s velkou špetkou soli a dobře promíchejte, aby se listy rovnoměrně rozložily. Ochutnejte a v případě potřeby přidejte více soli - máslo je nyní připraveno k použití, pokud s ním hned vaříte.
Pokud ne, vezměte pečící papír (protože se rozkládá o pár stovek let míň než plastová folie) a zabalte, na koni utáhněte, chcete mít pěkný úhledný váleček.
Dejte do mrazáku.
Comments