top of page

Jak poznat kuře

Jak ponat kvalitní kuře od toho nekvalitního? Rovnou říkám, vyhněte se řetězcům. Málokdy tam najdetě něco, co není z velkochovu. Je potřeba vydat trošku úsilí, ale stojí to za to!*Certifikace: Hledejte produkty s uznávaným ekologickým certifikačním štítkem od renomované organizace, takové které splňuje parametry „certifikovaného kuřete“ tj. kuřete s označení z „extenzivního chovu“ dle vyhlášku EU 1538/91. Minimální délka chovu je 56 dní


*Krmivo: Bio kuřata by měla být chována na organickém krmivu, které neobsahuje syntetické pesticidy, herbicidy a geneticky modifikované organismy (GMO). Krmivo by mělo být primárně složeno z bio obilovin a dalších přírodních složek. S tím se ale pojí vyšší cena.


*Antibiotika a hormony: Bio kuře by nemělo obsahovat antibiotika a růstové hormony. Ekologické normy zakazují rutinní používání antibiotik a kuřatům se nesmí podávat hormony na podporu růstu. Jak to poznat? V podstatě to je jak v posilovně... Občas tam máte borce, co má lýtka jako vaše malá neteř, ale pracky jako the Rock, prostě tam něco nesedí.

Koukejte jak má kuře stavěné prsní svaly, jestliže má krátke a vysoké maso, tak je to špatně.

Chcetě přirozené, ''dlouhé'' svaly.


*Životní podmínky: Bio kuřata musí mít přístup ven. Měli by mít prostor k pohybu, projevovat přirozené chování a mít přístup na čerstvý vzduch a sluneční světlo.

Postupy ekologického zemědělství upřednostňují celkové zdraví a pohodu zvířat. Kuřata by měla mít dostatek prostoru, čistou podestýlku a náležitou veterinární péči.


*Udržitelnost: Postupy ekologického zemědělství často podporují udržitelnost a péči o životní prostředí. Hledejte produkty z farem, které upřednostňují udržitelné postupy, jako je odpovědné využívání půdy a nakládání s odpady.


*Sledovatelnost: Je to dobré znamení, pokud obal nebo farma mohou poskytnout informace o zdroji kuřete. Vědět, odkud vaše jídlo pochází, vám může dát důvěru v jeho kvalitu.

Věnujte pozornost všem dodatečným tvrzením na etiketě, jako je „chován na pastvě“ nebo „z volného výběhu“.


*Vzhled a textura: Když si kupujete bio kuře, mělo by mít přirozený vzhled a texturu. Může se mírně lišit v barvě a struktuře ve srovnání s konvenčně chovaným kuřetem kvůli rozdílům v krmivu a životních podmínkách. Žluté kuře nutně neznamená organicke/bledé nutně neznamená velkochov, je to jako u každého živočicha u stravě. Neprozdradím nic nového, když řeknu, že žlutou barvu způsobuje větší podíl kukuřice ve stravě.


*Cena: Kuře z volného chovu bývá dražší než konvenčně chované kuře kvůli vyšším nákladům spojeným s postupy ekologického zemědělství. Hnojivo bez chemie = půda bez chemie = potrava pro slepičky bez chemie, a věřte nebo ne, to stojí dost penět.


Klidně se tady nebo na Instagramu podělete o to, kde kupujete kuře vy. Nezapoměntě na nejdůležitější věc, maso by měl být svátek, je to něco, co nepatří na stůl každý den, tak se podle toho chovejme a vybírejme zvířata, která měla šťastný život.
177 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page